19.09.2021, 21:55  


|Strona główna|Przetargi|Archiwum|Kontakt|
Menu główne
 Strona główna
 Terminy egzaminów
 Aktualności
 Komunikaty dyrektora CKE
 O egzaminach
 Sprawdzian
 Egzamin gimnazjalny
 Egzamin maturalny
 Egzaminy zawodowe
 Egzaminy eksternistyczne
 Arkusze egzaminacyjne
 Informatory
 Egzaminatorzy
 Biuletyny maturalne
 Akty prawne
 Badania, analizy, wyniki
 Projekty EFS
 Projekty EFS 2007-2013
 Projekty EFS 2004-2006
indent Publikacje
indent Opis projektu
indent Komunikaty o realizacji projektu
indent Biuletyny maturalne dla uczniów
indent Broszury dla uczniów zsz
indent Broszury dla uczniów techników
indent Scenariusze zajęć z maturzystami
indent Badania dotyczące wyników egzaminów
indent Badania umiejętności trzecioklasistów
indent Czasopismo Piątka z plusem
 Kwartalniki EFS
 Pirls 2006
 TIMSS PIRLS 2011
 Przydatne linki
 Oferty pracy
 Przetargi
 English version


PROJEKTY CKE-EFS

 Logo CKE-EFS 


logo EWD
 


Projekty CKE

 


 Online
Aktualnie jest 2 gości online


 Szukaj na stronie
Broszury o egzaminie zawodowym dla uczniów zasadniczych szkól zawodowych   E-mail
25.10.2005, 13:32

Aktualizacja 10.10.2006 r.

Uczennice i Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych!

Przedstawiamy Wam cykl broszur o egzaminie zawodowym.  Wszystkie prezentowane materiały powstały w ramach projektu „Publikacja materiałów o egzaminach zewnętrznych dla uczniów” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. 

   Wobec klienta

   Dlaczego i po co egzamin zawodowy
 W niniejszej broszurze przedstawione są podstawowe informacje na temat egzaminu zawodowego. Dlaczego jest on w ogóle organizowany, na czym polega, jak się do niego przygotowywać i jak zdawać. Nie jest to typowy i wyczerpujący poradnik prowadzący czytelnika za rękę, nie ma tu recept ani „gotowców”. Bardziej szczegółowe informacje z tego zakresu znajdziecie w innych broszurach wydanych w tej serii (ich tytuły oraz krótkie omówienie znajdziesz w załączniku). Dotyczą one wyjaśnień terminologicznych, udzielą odpowiedzi na nurtujące was pytania, podpowiedzą jak się przygotować do egzaminu, jak zdawać.

  Egzamin zawodowy w pytaniach i odpowiedziach
Kto pyta nie błądzi. Ta stara mądrość ludowa sprawdza się w wielu sytuacjach życiowych, nie tylko wśród zdrożonych wędrowców. Podejmując decyzję o przystąpieniu do egzaminu zawodowego i potem przygotowując się do niego na pewno masz wiele niejasności, wątpliwości. O wielu rzeczach po prostu nie wiesz. To naturalne, że masz wiele pytań, nie chcesz bowiem pobłądzić.
Autorzy tej broszury o tym wiedzą. Co więcej oni wiedzą jakie pytania najczęściej chciałbyś zadać i dlatego na nie odpowiadają. Ta forma pytań i odpowiedzi jest najlepszym sposobem pozyskiwania informacji. Dostajesz bowiem to czego oczekiwałeś. Bez studiowania tego co według ciebie nieistotne lub o czym doskonale wiesz. Może się jednak zdarzyć, że nie wpadło ci do głowy jakieś pytanie, bo nie wiesz, że czegoś nie wiesz. Dlatego zachęcam do przejrzenia listy pytań. Może znajdzie się tam coś co mogłeś przeoczyć.
Ty pytasz, a my odpowiadamy. Nie wiesz o co zapytać, my pytamy za ciebie. Nie pytasz, my i tak odpowiadamy. Wybór należy do ciebie.

 Słowniczek – podstawowe pojęcia
Każda grupa społeczna – zawodowa, towarzyska, regionalna, wiekowa posługuje się specyficznym językiem. Czasami nie możemy się dogadać nie dlatego, że nie chcemy lub nieuważnie słuchamy lub niedbale mówimy. Po prostu używamy różnych języków.
Wokół egzaminów i egzaminowania, w tym również w związku z egzaminem zawodowym wytworzyła się specyficzna terminologia. Posługują się nią organizatorzy egzaminów i tego swojego słownika używają we wszystkich oficjalnych dokumentach, z którymi chcesz czy nie chcesz musisz mieć styczność.
Co to jest standard wymagań egzaminacyjnych i jak się on ma do pytań egzaminacyjnych? Co to jest „Arkusz egzaminacyjny” i czym się różni od „Karty odpowiedzi”? Co kryje się za tajemniczymi skrótami CKE i OKE? Co to jest zespół egzaminacyjny i czym się różni od zespołu nadzorującego? Takich pytań terminologicznych można by postawić więcej. Jeżeli nie będziesz wiedział co się za tymi pojęciami kryje, to wszelkie informacje o egzaminie mogą być dla ciebie niezrozumiałe. Możesz się zniechęcić na sam dźwięk lub widok tych słów.
Lekarstwem na tego rodzaju alergię jest właśnie niniejszy słowniczek.

   Jak prezentować siebie i swoje wyroby
Coraz częściej musimy występować publicznie, mówiąc o tym co i w jaki sposób zrobiliśmy. Nie jest to zadanie łatwe. Szczególnie jeśli słuchają nas osoby nieznane, będące ekspertami w dziedzinie, w której  nas oceniają.
Podejmując decyzję o przystąpieniu do egzaminu zawodowego powinieneś pamiętać, że po wykonaniu zadania w etapie praktycznym wymagane będzie od Ciebie, abyś potrafił samodzielnie zaprezentować efekt wykonanej przez siebie pracy.
Zespół egzaminacyjny będzie oczekiwać, od Ciebie umiejętnego uzasadnienia dlaczego wykonałeś daną czynność zadania egzaminacyjnego w ten, a nie inny sposób. W dokonywanych prezentacjach nie powinno również zabraknąć sprawnie i szczerze przeprowadzonej samooceny uzyskanego efektu zrealizowanego zadania.
Aby ta prezentacja jak najlepiej Ci się udała, warto zapoznać się z praktyczną wiedzą o sposobach wygłaszania trafnych i udanych opisów wykonanych zadań.
Autor jest świadom, że końcowy etap egzaminu, w formie podsumowującej prezentacji może budzić niepokój, a nawet stres na tyle „paraliżujący”, że wprost „odbierający mowę”. Zatem w przygotowanej broszurze zamieścił informacje,  jak przygotować się intelektualnie i emocjonalnie do prezentacji i rady, jak opanować strach i tremę przed publicznym wystąpieniem.

 Sukces na rynku pracy
Sukces na rynku pracy to marzenie wielu osób. Nie jest o niego łatwo. Pamiętaj jednak, że po skończeniu szkoły nie jesteś pozostawiony sam sobie. Z myślą o absolwentach powołano różne instytucje i uruchomiono wiele działań, które pomogą ci podjąć decyzję w sprawie kariery zawodowej, zwiększając szansę znalezienia zatrudnienia.
Autorka broszury podpowiada, jak i gdzie poszukiwać pracy, jak sporządzić życiorys i list motywacyjny mając niewielkie doświadczenie zawodowe, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. A także jak czytać umowę przed jej podpisaniem, na co zwracać szczególną uwagę.
Jeśli rozpoznasz u siebie cechy przedsiębiorcy i zechcesz poprowadzić własną firmę, to w broszurze znajdziesz również informacje i wskazówki niezbędne do jej założenia.

 Jak przygotować się do egzaminu
Czy zdawanie egzaminów jest sztuką czy umiejętnością? Od tego jak odpowiesz na to pytanie zależy to, czy warto przygotowywać się do egzaminu zawodowego. Jeżeli jest to sztuka, to wymaga szczególnych predyspozycji – talentu. Talent zaś dany jest od Boga albo od natury i nic na to nie możemy poradzić. Można go oczywiście szlifować, doskonalić, ale najpierw trzeba go mieć. Jeżeli natomiast zdawanie egzaminów jest umiejętnością, to oczywiście można ja w sobie, przez odpowiedni trening, wykształcić.
Autorka tego zeszytu wychodzi z założenia, że zdanie egzaminu zawodowego nie jest żadną sztuką. Nie trzeba mieć specjalnych talentów, aby osiągnąć sukces. Każdy dobrze przygotowany absolwent szkoły zawodowej jest na ten sukces skazany. Egzamin ten w przeciwnym wypadku nie miałby bowiem sensu. Ma on bowiem potwierdzać kwalifikacje zawodowe, czyli wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu. Nie jest to olimpiada, gdzie wygrywają najlepsi, nie jest to casting do ról gwiazdorskich. W każdym zawodzie można być oczywiście mistrzem, wirtuozem, czy gwiazdą. Najpierw jednak trzeba opanować rzemiosło, znać dobrze swój fach.
Ta broszura może być twoim przewodnikiem na drodze do sukcesu egzaminacyjnego. Będzie prowadzić cię krok po kroku jak się do niego (egzaminu) przygotować. Z sukcesem musisz sobie radzić sam.


  Kształcenie zawodowe w krajach UE
Przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej otworzyło zupełnie nowe możliwości pracy i kariery zawodowej. Hasło „europejski rynek pracy” ma teraz realny wymiar, oznacza praktyczne możliwości dla każdego. Czy rzeczywiście dla każdego? Okazuje się, że te możliwości są zróżnicowane w zależności od kraju i kwalifikacji zawodowych.
Znajomość tych zróżnicowań jest wiedzą niezwykle przydatną w praktyce i o tym jest ta broszura. Autorka przekonuje czytelnika, że warto mieć zawód. Podpowiada jaki dokument powinien to potwierdzać w wybranych krajach Unii Europejskiej.
Można potraktować tę broszurę jako swoisty przewodnik po europejskim rynku pracy. Ale nie tylko – bo jest to przewodnik po rynku usług edukacyjnych w zakresie kształcenia, dokształcania i szkolenia zawodowego. Podpowiada też z jakich programów międzynarodowych można skorzystać aby móc się kształcić za granicą, a w rezultacie zwiększyć swoje szanse atrakcyjnego zatrudnienia.


  Za co i jak będziesz oceniany na egzaminie
Egzamin jest zawsze sytuacją stresującą. Różnymi ćwiczeniami relaksacyjnymi można ten stres łagodzić. Najlepszym jednak lekarstwem jest dobre przygotowanie się do egzaminu. To przygotowanie ma dwa wymiary: merytoryczny i techniczny. W wymiarze merytorycznym chodzi po prostu o nauczenie się zagadnień, które są przedmiotem egzaminu. Jednak okazuje się, że z uczniów tak samo „naumianych” jedni zdają lepiej, a inni gorzej. Po prostu trzeba umieć zdawać egzaminy i to jest właśnie ów wymiar techniczny, któremu poświęcona jest ta broszura.
Autorki, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, w sposób przystępny podpowiadają co robić na egzaminie. Pokazują, że błędy mogą wynikać nie z niewiedzy ale ze złej metody lub techniki pracy z testem, z nieracjonalnego gospodarowania czasem.
Każdy czytelnik tej broszurki, przystępując do egzaminu będzie czuł się zdecydowanie pewniej a mniejszy stres, to również lepsza dyspozycja intelektualna.


Aby przeglądać i drukować pliki PDF, należy wcześniej zainstalować na komputerze program Adobe Acrobat® Reader™, rozpowszechniany bezpłatnie przez firmę
Adobe. W tym celu należy:
- pobrać i zapisać na dysku wersję instalacyjną programu
Adobe Acrobat Reader (6,4 MB),
- uruchomić pobrany program,
- odpowiedzieć twierdząco na wszystkie pytania instalatora (w języku angielskim),
- po zakończeniu instalacji uruchomić powtórnie komputer.

Jeśli pliki będą przeglądane na ekranie, warto rozwinąć je wciskając Ctrl L po otwarciu.


 


Copyright © CKE - Centralna Komisja Egzaminacyjna